Mhelkir

[R] Gniew Króla, rozdział 1: Nightstone (Mhelkir)

36 postów w tym temacie

Napisano (edytowane)

Dzikie Pogranicze nazywane przez wszystkich po prostu Północą to niegościnny teren rozciągający się między Morzem Mieczy na zachodzie i pustynią Anauroch na wschodzie, granicą regionu na południu wskazywaną przez kronikarzy jest zazwyczaj miasto Daggerford, choć niektórzy ze względu na własne polityczne afiliacje wolą wskazywać na leżące niedaleko Waterdeep. Na północy zaś dla porządku wskazuje się dolinę Lodowego Wichru ale tak naprawdę wszystko dalej także należy do tego geograficznego regionu, mało jednak który kartograf odważył się przyjrzeć dokładniej terenom wyżej niż sławne kopalnie Mirabar.

Teren ten jest pełen ośnieżonych szczytów gór, kamiennych wzgórz, wielkich lasów i mglistych dolin, przeszyty miastami-twierdzami, ruinami zaginionych cywilizacja i bogowie jedni wiedzą czym jeszcze. Pomimo piękna natury i starych ale dobrych dróg zbudowanych do podtrzymania komunikacji z kopalniami i portami regionu teren ten nie jest często odwiedzany przez turystów, głównie znany podróżnym z południa jako niebezpieczny, pełen bandytów, potworów i dzikich zwierząt. No i gigantów, nie możemy zapomnieć o gigantach, wszak sławny podróżnik Volothamp Geddarm (znany szerzej jako Volo) wydał swój manuskrypt poświęcony tym istotom, twierdząc nawet że mogą być przyjacielskie i pomocne dla zwykłego człowieka. Zakichany czaromiot zapomniał jedynie dodać że w Sztuce trenował go sam Elminster i jego możliwości negocjacji przekraczają te dostępne zwykłym śmiertelnikom dla których jawią się one albo jako potwory porywające bydło, albo jako stworzenia z historyjek opowiadanych przez nianie. Antropologiem nie jestem, więc pozwólcie że pominę ten temat, wiedzcie jednak że olbrzymy istnieją i gdzie jak gdzie, ale na północy można je spotkać (podobnie jak trolle, gobliny i masę innych humanoidów z którymi niekoniecznie chciałbym napić się piwa).

Nightstone, jest to ufortyfikowane miasteczko, położone kilka kilometrów na południe od lasu Ardeep pomiędzy wzgórzami na których leżą Waterdeep oraz Daggerford. Miasteczko mimo że odchodzi od głównego traktu jest dość znane, głównie za sprawą licznych polowań organizowanych tam przez znudzoną szlachtę Waterdeep, oraz Moraka Ur'graya, krasnoludzkiego karczmarza sławnego w całej okolicy ze swojej dziczyzny. Jak każde osiedle ludzkie ma też swoje małe i większe problemy, do małych należą głównie gobliny do których z czasem daje się przywyknąć na północy (jest to pomiot występujący dość licznie w tych stronach), do większych zaś elfy którym urządzanie polowań z całymi orszakami w miejscu które nazywają domem, jak i samo rozrastanie się ciągłe miasta w stronę lasu niekoniecznie przypada do gustu. No ale kto by się przejmował tymi dzikusami, prawda?

Na pewno nie paniątko, które poprzez swojego posłańca wynajęło Was byście przybyli z Daggerford do ochrony jego pobytu w lesie Ardeep. Jest parę monet do zarobienia i jak nie Wy to ktoś inny uszczupli kiesę młodego szlachcica, którego zresztą przy pomyślnych wiatrach spotkacie na drodze po zejściu z Wysokiej (High Road) gdyż on sam zamierza przybyć ze swoimi ludźmi od strony Waterdeep.

40412561_mapa1.jpg

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Witam serdecznie w rekrutacji do mojej pierwszej przygody, zadanie jest proste, a postacie powinny być na 1 poziomie.

Mechanika wg DnD 5ed (standard array albo point-buy, do ustalenia z tymi którzy się dostaną, obecnie potrzebuję jedynie koncepty postaci).

Przygoda ta to 1 rozdział ~250 stronicowej kampanii ale jest ona na tyle niezależnie napisana że można poprowadzić ją oddzielnie, a czy będą kolejne - czas pokaże :)

Pomimo że postacie będą na pierwszym poziomie to chciałbym wiedzieć jaki archetyp wybiorą by móc lepiej skomponować drużynę.

Drużyna będzie z 4-5 osób (przygoda jest napisana pod tyle, a ja jako świeży MG nie chcę zajmować się modyfikowaniem wyzwań jakie na Was czekają).

Rekrutacja potrwa do soboty 20:00, 10 czerwca.

W konceptach postaci chciałbym zobaczyć:

1. Imię, nazwisko (jeśli postać posiada), avatar.
  2. Cechy fizyczne –wiek, płeć, rasa, wygląd, itd.
  3. Charakter – zachowanie itp.
  4. Tło postaci – czym się zajmuje, skąd pochodzi, jej cechy charakterystyczne, wszystkie tego typu sprawy.
  5. Mechanika –  klasa i archetyp na tym etapie wystarczą.

Wasze postacie jako wprawni najemnicy niezależnie jak długo są na północy zrobiły przed wyruszeniem w drogę lekki reknensans o miejscu docelowym, wiedzą także, że :

A. Lady Velrosa (nadzorca Nightstone) szuka chętnych do poradzenia sobie z goblinami - w sumie w sposób ciągły płaci przyjezdnym za zmniejszanie ich populacji w około miasta starając się nauczyć pobliskie plemiona, że przebywanie w okolicy jej ziem oznacza rychłą śmierć.

B. Martwi ją konflikt z sąsiadami z północy (elfami) i o ile nie może zakazać wysoko urodzonym z Waterdeep organizować polowań w lesie to chętnie znalazłaby rozwiązanie tego konfliktu, oficjalnie poszukuje mediatora lub kogoś kto w ogóle wymyśli co w tej sytuacji można by zrobić. Kategorycznie odrzuca pomysły wybicia dzikusów i stara się ograniczać pomysły co do "rozrywki" przyjeżdżającej szlachty. Miasto oficjalnie odcięło się od polowań i posłało do elfów wiadomość o tym, posłaniec jednak nie powrócił i nie wiadomo czy informacja została dostarczona.

C. Miasto Nightstone nosi swoją nazwę od wielkiego obsydianowego menihra (https://pl.wikipedia.org/wiki/Menhir) pokrytego runami który stoi w jego centrum.

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak kształtują się wymagania w zakresie znajomości systemu D&D 5? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

1 hour ago, Elin Starfall said:

Jak kształtują się wymagania w zakresie znajomości systemu D&D 5? :)

Wymagań nie stawiam żadnych, w mechanice pomogę, poza tym system poprzez SRD jest oficjalnie dostępny na licencji OGL: http://media.wizards.com/2016/downloads/DND/SRD-OGL_V5.1.pdf

W dodatku jeśli nadal się to nie zmieniło to można podręcznik legalnie pobrać z internetu dla własnego użytku (wg mojej wiedzy w Polsce nielegalne jest jedynie udostępnianie takiego skanu - tutaj jednak proszę wszystkich co czytają ten post o upewnienie się jak obecnie wygląda prawo, ostatnia wypowiedź którą czytałem na ten temat (profesora prawa) z umocowaniem w przepisach o dozwolonym użytku pochodziła z 2014, z oczywistych względów każdy robi to na własną odpowiedzialność).

Zresztą SRD powinno w zupełności wystarczyć :)

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hej!

Kilka pytań :-)

1. Jaka częstotliwość odpisywania?

2. Będzie używany gdoc?

3. Materiały z Unearthed Arcana dopuszczasz?

4. Tzw. Homebrew planujesz wykorzystać/dopuścić?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisano (edytowane)

3 hours ago, Nekromanta said:

Hej!

Kilka pytań :-)

1. Jaka częstotliwość odpisywania?

2. Będzie używany gdoc?

3. Materiały z Unearthed Arcana dopuszczasz?

4. Tzw. Homebrew planujesz wykorzystać/dopuścić?

Hej,

Ad.1. Do ustalenia z graczami co przejdą rekrutację, chyba 1 post na 3-4 dni będzie ok by nie zabić ducha sesji i przygoda miała dobre tempo, a jednocześnie nie kolidowało to z pracą i innymi obowiązkami życia. Ankieta w http://strefarpg.net/index.php?/topic/6173-tempo-gry/  wskazuje że zdania o tempie rozrywki są podzielone ;) Dla mnie może być i tydzień jeśli gracze tak wolą, na tempo 1-2 dni imo będzie za dużo graczy.
W trosce o tempo rozrywki zamierzam też brać pod uwagę w ilu obecnie sesjach jest gracz, i w razie wątpliwości przy tym kogo wybrać brać osobę która jest mniej zaangażowana w inne sesje.

Ad.2. Prawdopodobnie tak, jestem za tym by jak najwięcej było na forum, ale przy dialogach nie ma sensu pisać postów zawierających pojedyncze zdania.

Ad.3. Które? W każdym przypadku muszę się z nimi zapoznać i je ocenić.

Ad.4. Na pewno nie, planuję trzymać się jedynie tworów WoTC. Twórcy gry sporo czasu poświęcili na stworzenie i testowanie nowej mechaniki, wydają erraty i generalnie dbają o względny balans którego nie chciałbym zaburzyć.

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Osobiście zgłaszam się. Wstępnie będzie to wojownik lub paladyn, ale w każdym razie na pewno postać wojująca.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja też bym się chętnie zgłosił, nie jestem jednak pewien czy Druid czy Bard, ewentualnie jakiś inny powiązany z magią koleżka

Tylko mam pytanie co do "gdoca", nigdy nie brałem udziału w sesji która go używała, chodzi o to, że po prostu każdy dopisuje coś w dokumencie na dysku google tak? 

Edytowane przez Mephisto

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zapraszam :)

Co do gdoc - tak, chodzi o google doc, ma on swoje plusy i minusy, więc będę starał się go unikać ale to chyba najlepsza opcja na dialog między większą liczbą osób na raz, przy jego użyciu każdy dopisuje w gdocu innym kolorem swoje wypowiedzi i dość szybko mamy w ten sposób całą rozmowę.

Gdyby ten sam dialog prowadzić przez forum to kolejne osoby by czasem tworzyły posty składające się z pojedynczych zdań, co za dobrze nie wygląda i w dodatku trwa strasznie długo.

Minus gdoca pojawia się wtedy gdy rozmowa na nim wisi/trwa dłuższy okres czasu a w międzyczasie inni gracze którzy w niej nie biorą udziału dodadzą do tematu z sesją posty, wtedy czasem robi się bałagan z chronologią i tego co zdarzyło się najpierw bo rozmowa która chronologicznie była przed postami wklejana jest po nich. No ale jakoś to ogarniemy, w najgorszym wypadku skasuję komuś posta, wkleję rozmowę z gdoca i potem dokleję skasowany post :) Zresztą może w ogóle z gdoca nie skorzystamy - czas i sesja pokaże.

Tak z tematu tworzenia postaci, po rozmowie z Nekro dopuszczam do gry następujące materiały z UA:
1. Nowe zaklęcia niskiego poziomu -  https://media.wizards.com/2017/dnd/downloads/UA-Starter-Spells.pdf
2. Archetyp Cienia, dla klasy Sorcerera  -  https://media.wizards.com/2015/downloads/dnd/02_UA_Underdark_Characters.pdf

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Moje zgłoszenie poszło na priv. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i podpowiedzi czy coś trzeba poprawić, uzupełnić czy może rozwinąć. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zgłaszam się, najpewniej będzie to mag na nekromancję 

Edytowane przez Adaline

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zgłaszam sie, zapewne jako łotrzyk lub łowca.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@LuniLan może zrób łowcę bo ode mnie leci łotr ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@Gerappa juz wysłałam konspekt jako łotr, ale jeśli ma to polepszyć grę to mogę zmienić na łowcę :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

U mnie to typowy rozbrajacz pułapek i poszukiwacz skarbów a u Ciebie ?

Ja tez puscilem swoją KP .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Będę najpewniej waszym druidem w sesji, miejmy nadzieje, że przydam się bardziej niż ten z serca gór. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hej, na wszystkie PW odpiszę jutro późnym wieczorem.

Koniec rekrutacji przesuwam na 20:00, 12.06.17.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@Gerappa to samo :D. Dobra, zmieniam na łowcę co by się bez sensu nie powtarzało :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hej, dopiero co usiadłem do kompa po powrocie z pracy, zatem pozwólcie proszę że wyniki podam jutro, bo trochę padam na twarz obecnie, a chciałbym jeszcze raz przeczytać każdą kartę zanim wybiorę drużynę :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I've got a bad feelings about this ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam wszystkich w tym sądnym dniu :)

Na wstępie dziękuję wszystkim za zgłoszenia, było ich sporo (choć to chyba norma przy DnD :)) i wybór nie był łatwy,
po ostatecznej selekcji do sesji zapraszam:
@kosmaty: Je’Gurr, półork, czarownik
@Mephisto: Soa, półelf, druid
@Fingard: Wexen Seran, człowiek, wojownik

@Gerappa: Ruppert Ghostlik, człowiek, łotrzyk

@LuniLan: Katrina, półelf, łowca

Pozdrawiam

P.S. Wyślę zaraz PW z prośbą o założenie dla nas podforum.

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Moja postać to półelf, nie człowiek. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
13 minutes ago, Mephisto said:

Moja postać to półelf, nie człowiek. 

Wybacz, chochlik drukarski :) spojrzałem na awatar i z rozpędu zostawiłem człowieka.

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ano, niestety nie udało mi się znaleźć lepszego a szukałem długo :/ 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Awatar imo ok, do druida bardzo pasuje, a że prawie twarzy nie widać to i za człowieka będzie mógł uchodzić przy pierwszym spotkaniu jeśli zechce ;)

Wysłałem prośbę o podforum. Czekamy. :)
Sądzę że zaczniemy koło niedzieli (czas do końca tygodnia się przyda na mechanikę oraz dla mnie na napisanie wprowadzenia i pierwszego posta w przygodzie).

Edytowane przez Mhelkir

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Super! Lecę szukać tematu sesji ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!