Teapunk

Od gracza do MG

6 postów w tym temacie

Graczem jestem od niedawna, brałem udział właściwie w jednej pełnoprawnej sesji na żywo, ale dawno temu grałem w kilku PBFach i całkowicie wypadłem z obiegu. Do tego słucham/oglądam sesje (głównie Nerd Poker, Harmonquest, Critical Role), próbuję czytać podręczniki, żeby jakoś wgryźć się w temat mimo braku graczy/chęci znajomych na sesję/czasu. Moją aspiracją jest jednak bycie MG.

Rodzi się więc pytanie: czy spotkaliście się może z MG, który właściwie wcześniej nie miał do czynienia z graniem w RPGi lub jego doświadczenie jest nikłe? Czy do bycia MG potrzebne jest bezpośrednie doświadczenie, czy może istnieje możliwość "nauczenia" się tego w sposób, który nazwałbym "suchym" czy też akademicko-książkowym?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W zasadzie to jest to wykonalne.

W mojej pierwszej grupie w jakiej zaczynałem grać nikt z nas nigdy nie grał w RPGi i jeden z nas oczywiście  musiał prowadzić.

Zaczął od wydrukowanych przygód, a potem na wzór ich zaczął sam je wymyślać.

Tutaj jest tylko jeden haczyk, na który warto zwrócić uwagę: nikt z nas wcześniej nie gał w RPGi

Dla takiej nauki bycia MG to może być bardzo istotna kwestia. Jak się nie ma doświadczenia to inaczej się podchodzi do sesji, ma inne oczekiwania wobec MG i powiedzmy sobie szczerze, jest się o wiele bardziej wyrozumiałym wobec błędów, które wszyscy popełniamy ucząc się jak być MG.

Podsumowując - można nauczyć się idei prowadzenia (w sensie teorii jak prowadzić) czysto z podręczników i/lub porad innych ludzi jakich jest pełno w sieci czy magazynach poświęconych rpg (choć by w pełni zrozumieć te wszystkie porady trzeba i tak samemu się zmierzyć z podobnymi sytuacjami). 

Oczywiście odrobina doświadczenia zdobytego w byciu graczem może tu pomóc.

P.S. Oczywiście trzeba jeszcze wziąć poprawkę na to, że opisałem sytuację z rozpoczynaniem gry face to face, a nie przez internet. W obu tych sposobach grania inaczej się człowiek rozwija i uczy jako MG.

Edytowane przez L'riot

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Też polecam gotowe przygody. I lepiej jednak spróbować zagrać choć w jednej sesji na forum by sobie przypomnieć. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie no, bez przesady. Wiesz z cmczym to sie je, ogladasz sesje, znasz systemy. Mozesz leciec z koksem. Jestem zdecydowanje przeciwna elitaryzacji mgowania i robieniu z niego nie wiadomo jakiego cudu z nie wiadomo jakim progiem wejscia. Jesli masz ochote prowadzic, to prowadź. Mozesz popytac ludzi o radę, na pewno bedzie Ci latwiej i unikbmniesz moze paru bledow, ale ogolnie go for it.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja zaczynałam prowadzić dla grupy z bardzo doświadczonym graczem i świetnym MG, który przy okazji był bardzo fajnym chodzącym poradnikiem ;) . Wszystko zależy od grupy oraz też od systemu.
Jeśli chcesz prowadzić PBFa to pytanie w jaki sposób na niego patrzysz, dla jednych to będzie raczej wspólne pisanie historii, dla drugich więcej elementów gry.

Poza tym każdy do bycia MG podchodzi inaczej, tak właściwie, nie ma jakiejś jednej listy rzeczy które należy robić albo nie wolno ich robić, nie ma uniwersalnej ścieżki "jak być MG". 

Edytowane przez Selyuna

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
17 godzin temu, Marta napisał:

Nie no, bez przesady. Wiesz z cmczym to sie je, ogladasz sesje, znasz systemy. Mozesz leciec z koksem. Jestem zdecydowanje przeciwna elitaryzacji mgowania i robieniu z niego nie wiadomo jakiego cudu z nie wiadomo jakim progiem wejscia. Jesli masz ochote prowadzic, to prowadź. Mozesz popytac ludzi o radę, na pewno bedzie Ci latwiej i unikbmniesz moze paru bledow, ale ogolnie go for it.

gif dla wrażliwych komputerów/telefonów

Spoiler

O9xmb_s-200x150.gif

giphy.gif

Zresztą w każdym dobrym podręczniku rozdział dla MG zakłada, że może go czytać ktoś kto pierwszy raz ma podręcznik do RPG w ręku i jest tam mnóstwo wskazówek. Nam to może wypadać z głowy, bo większość z nas już po prostu automatycznie przeskakuje przez te momenty bo już to wie :D

Edytowane przez Ferr-kon

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz