Nadia

Śmierć w Kovirze (Nadia)

54 postów w tym temacie

„Coco jamboo i do przodu!”

Bolec

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podróż nie była przyjemna. Nie dosyć, że wiało, padało, dwa sztormy wywróciły żołądek Rity na lewą stronę, to jeszcze załoga była opryskliwa i gruboskórna, a złodziejski kapitan zdawał się wznosić te przywary do rangi sztuki. W niczym nie przypominało to późnowiosennych rejsów stateczkiem po Pontarze w otoczeniu rodziny i służby, która wychodziła z siebie by panienka von Ayer była zadowolona. Teraz nikt się w najmniejszym stopniu nie starał, by umilić jej podróż, a świadomość, że nie może złożyć skargi nie pomagała. To znaczy mogła złożyć skargę: ale nawet ona miała świadomość, że to było proszenie się o "nieszczęśliwy wypadek" na środku morza. A stanie się pokarmem dla rybek stanowczo nie przystawało do ambicji Rity von Ayer, co to, to nie.

Na szczęście droga morska do Lan Exter nie była długa. Dwa tygodnie po brawurowym napadzie na więzienie w Oxenfurcie Śniąca Gryzelda dobiła do portu zimowej stolicy Koviru, która przywitała ich przenikającym na wskroś mroźnym wiatrem i typowym zapachem nabrzeża.

- Wynocha - brodaty kapitan jak zwykle nie bawił się w uprzejmości tylko obrzucił Ritę przeciągłym spojrzeniem, a potem splunął w mętną toń - Chyba, że chcesz nocleg to dodatkowo płatny. Dziewczyna bez żalu, więc opuściła pokład podejrzanej łajby gotowa każdą cząstką ciała na nową przygodę!

 

W porcie panował przedpołudniowy ruch; rybacy handlowali złowionymi rybami, marynarze i kupcy krążyli między statkami a magazynami, przy których stały wysokie żurawie, a szeregi chłystków różnej proweniencji krążyło bez bliżej rozpoznanego celu. Ledwie Rita postawiła stopę na suchym lądzie podeszła do niej wysoka, barczysta kobieta ubrana w skórzaną zbroję, na którą narzucone miała szare futerko.

- Tyś jest Rita? Jestem Lynn Bekker - wyciągnęła w przywitaniu dłoń w czarnej rękawicy - Czekaliśmy na ciebie - wskazała gestem na zamknięty powóz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

(ale incognito!)

(i bez włosów)

 

Kapitan mógł być opryskliwy, a załoga niemiła, ale to co najbardziej na świecie przeszkadzało Ricie to zamknięcie na statku. Dwa tygodnie! Dwa tygodnie na tak nie znowu wielkiej przestrzeni, gdzie, na dodatek, wcale nie była mile widziana. Zamknięcie w domu to było przy tym marzenie! Ma-rze-nie! Tam przynajmniej widziana mile była. Co prawda, to było dawno i w innym życiu, ale jednak. Poza tym, to naprawdę była ciężka podróż. Przez dwa tygodnie na statku można przemyśleć bardzo wiele. Całą swoją piękną i krótką egzystencję. Rita, choć na ogół wolała sobie wyobrażać wspaniałe kovirskie przygody, a nie myśleć o smutach, nie uniknęła takich tematów jak ostatnie pożegnanie ojca czy los Leo. Nie wiedziała dlaczego, ale o Leo myślała wiele. Płynąc w najlepsze do Koviru zdała sobie sprawę, że pewnie już nigdy w życiu go nie zobaczy. Nigdy. 

Nawet, jeśli odzyska skarb.

O skarbie też myślała, ale bardzo mgliście. Bo i perspektywy na jego odzyskanie były mgliste. Jasne, Rita nie zamierzała się poddawać i odzyskanie tego, co sama ukradła stało się jej priorytetem w tym nowym życiu, ale póki co, nie miała wiele punktów zaczepienia. 

I w cale o nich nie myślała, kiedy przemierzała port. Na ryby handlarzy wcale nie patrzyła - miała ich już dość. Ale by sobie zjadła jakieś mięso! Soczyste polędwiczki na przykład! W cynamonie i goździkach, z dodatkiem sosu beszamelowego, albo duszone w wytrawnym winie! Tak! Aż jej ślinka ciekła na samą myśl, że jej podniebienie, po tej nierozpieszczającej kuchni na statku, mogło dostać coś takiego. 

I kiedy tak sobie myślała o największych pysznościach tego świata, z zainteresowaniem rozglądając się po okolicy, usłyszała jak ktoś wymawia jej imię. Nikt tego nie robił od dwóch tygodni, więc zwróciło to uwagę Rity.

Skąd do cholery znała jej imię? Nie podobało jej się to. Jeśli czegoś nauczyły jej ostatnie tygodnie to tego, żeby nie ufać obcym. Tym bardziej, że kobieta nie wyglądała jak Baldwin Grey (jakkolwiek Baldwin Grey wyglądał!). To mógł być podstęp. Na pewno był. Musiał być. Rita czuła to w kościach, ot co!

Starała się więc wyglądać normalnie. Zrobiła najnormalniejszą zdziwioną minę na jaką było ją stać i zamrugała oczami.

Musiała mnie pani z kimś pomylić. Nazywam się Mona, a jedyna Rita jaką znam to moja ciotka od strony ojca, ale nie żyje od przeszło dekady. - zmarszczyła brwi, jakby to wspomnienie ją zasmuciło. - Nie wiem, czy jestem w stanie pani pomóc. - westchnęła przepraszająco.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

y3J8nvf.jpg

 

Lynn Beker

 

Kobieta przekrzywiła głowę i przyjrzała się Ricie uważnie. Rysopis jaki dostała nie pokrywał się w stu procentach, ot nie zgadzała się chociażby długość włosów, ale reszta już tak. Nie wspominając o tym, że poza podpitymi marynarzami nikt inny nie opuścił pokładu Gryzeldy.

- Za długo siedzę w tym fachu słonko by brać się na takie plewy. Wspólny znajomy nie przekazał ci, że będziemy działać razem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Rita, oczywiście, mogła iść dalej w blef, ale zasadniczo ludzie nie lubią, jak się z nich robi idiotów, toteż porzuciła ten pomysł. W końcu była w Kovirze raptem kilka kwadransów i nie chciała tak od razu robić sobie wrogów. Ustaliła, że zachowa status quo co najmniej kilka godzin, a już było trudno.

Słuchaj, daj mi imię wspólnego znajomego i będę wiedziała, że działamy razem. W innym przypadku będę zmuszona stwierdzić, że nie wiem o co chodzi. - uśmiechnęła się lekko, żeby całość wybrzmiała łagodniej. Naprawdę nie chciała nikogo wkurzać już kilka minut po przybiciu do lądu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

y3J8nvf.jpg

 

Lynn Beker

 

 

Lynn westchnęła ciężko.

- Słuchaj, ja naprawdę nie jestem od gadania i wyjaśniania nieporozumień. Moja działka to machanie mieczem i obijanie mord - wyjaśniła tonem, który nie miał nic wspólnego z groźbą - Ale w powozie jest ktoś z kim będziesz mogła porozmawiać. Przecież cię nie porwiemy, w tym tłumie cudem będzie jak konie w ogóle ruszą. 

To była przesada, ale lekka: ruch w porcie zaiste był spory i na pewno nie było szans na szaleńcze galopady. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Och, Rita wcale nie myślała o porwaniu. Kosa pod żebra, na przykład, w zamkniętym powozie, to była perspektywa, która chcąc nie chcąc się przed nią roztaczała. Jasne, mogła zaufać nieznajomej. W zasadzie nawet fajna z niej była kobieta, ale, no, nikt nie powinien o niej wiedzieć. Nie po to spędziła na statku dwa tygodnie jak jakaś łachudra, nie po to nie wychylała się na pogrzebie ojca, żeby teraz ktoś tak (ot tak!) o niej wiedział. No nie podobało jej się to.

- Może nie porwiecie, ale jaką mam pewność, że w powozie nie czeka mnie jakaś bardzo niemiła niespodzianka? Jeśli naprawdę wiesz kim jestem, powinnaś też wiedzieć, że mogę się spodziewać niemiłych niespodzianek. Ja naprawdę chcę ci zaufać, ale daj mi szansę. - stwierdziła całkiem szczerze. - Jestem w Kovirze! Pierwszy raz w życiu! Nie chcę wyzionąć ducha w zamkniętym powozie!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Lynn westchnęła.

- Poczekaj chwilę - odwróciła się na pięcie i twardym, żołnierskim krokiem podeszła do powozu. Nie wsiadła jednak, uchyliła tylko drzwiczki i zamieniła kilka słów z osobą siedzącą w środku. Coś musiało zostać jednak ustalone, bo woźnica cmoknął na koniec i przeciskając się przez tłum podjechał do Rity. Lynn podeszła zaraz za nim i ustawiła się obok drzwiczek, z których wychyliła się starsza elegancka kobieta

- Lynn mi wspomniała, że cierpisz na paranoje  - zaczęła bez powitania dama z powozu wywołując u ciemnoskórej wojowniczki lekkie skrzywienie ust - A może tak nabroiłaś, że masz powody się bać, hę? Sigismund nic o tym nie wspominał, ale ten chłopak ma swoje tajemnice. O nas też zapomniał ci powiedzieć, co?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Rita zamrugała i patrzyła na damę z niezbyt mądrą miną. Jak kochała swój dom rodzinny, który pewnie właśnie był licytowany, nie znała żadnego Sigismunda. Może to był jej przystojny, tajemniczy i bogaty adorator, który chciał wykupić rodzinny majątek? Na pewno. No, ale nie zmieniało to faktu, że go nie znała (tak to już jest z tajemniczymi i anonimowymi adoratorami).

Teraz to już naprawdę jestem pewna, że panie mnie z kimś mylą. - odparła z żalem, bo w sumie chętnie zajęłaby miejsce w wygodnym powozie i znowu poczuła się arystokratką, którą przecież jest! - Nie znam żadnego Sigismunda i mówię to całkiem serio. No, ale jeśli on zna mnie, to są dwie opcje: albo to jakiś znajomy znajomych, albo ktoś komu zalazłam za skórę tak bardzo, że znalazł mnie aż w Kovirze. Rozumieją więc panie skąd mój sceptycyzm odnośnie wchodzenia do przypadkowych powozów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

u740bzW.jpg

 

Starsza dama skrzywiła wargi i badawczo popatrzyła na Ritę jakby porównując jej wygląd z czymś co widziała wcześniej. Badanie musiało wypaść jednoznacznie, bo kobieta tylko westchnęła i kontynuowała:

- Sigi, Sigi Rouven, nic ci to nie mówi?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Rita wciągnęła głęboko powietrze. Na tyle głęboko, że nie ulegało wątpliwości, że, owszem, mówi.

Westchnęła.

A więc jednak powinnam być ostrożna z wchodzeniem do tego powozu?

Chciała dodać, że przecież przyjechała tutaj, żeby załatwić jego sprawę i naprawdę zamierza to robić, ale ojciec powiedział jej kiedyś, że tylko słabi się tłumaczą. Albo to był Bojre. Albo Lambert? A może sama to wymyśliła?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

u740bzW.jpg

 

Na twarzy kobiety odmalowało się lekkie zniecierpliwienie.

- No naprawdę, ja sobie pogadam z tym chłopakiem jak wrócimy. Mamy ci pomóc w tym co robisz, a ty masz pomóc nam. Naprawdę nic o tym nie wiesz? - dama pokręciła głową - Zresztą nieważne. Wsiadaj, przyciągamy już teraz za dużo uwagi. Na miejscu się z nim skontaktujemy i wszystko wyjaśnimy. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Rita wsiadła. Znaczy, stwierdziła, że musi wsiąść i to nie tylko dlatego, że rzeczywiście zwracają uwagę, ale dlatego, że wsiadanie do powozu było czynnością, a podjęcie czynności pozwoliło jej nie myśleć o tym, jak bardzo wściekła jest na Sigiego. Jasne, zasłużyła sobie na wszystko, ale skoro wiedział, że skarb jest w Kovirze to... to mógł powiedzieć! Przecież oni mogli w tym więzieniu zginąć! Albo dostać zapalenia płuc! Albo cokolwiek! A poza tym jest poszukiwana! A on sobie siedział w swojej ciepłej łaźni wiedząc wszystko i jeszcze się pewnie z niej śmiał.

No dobrze. Rita, nie myśl o tym.

Pomogę. - odpowiedziała starszej kobiecie, próbując zamaskować złość. - Po to tu jestem. Czy mogłabym w takim razie dowiedzieć się z kim mam przyjemność, skoro Sigi o tym nie wspomniał?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

u740bzW.jpg

 

- Sophie van der Reijk - przedstawiła się kobieta i kiedy tylko Lynn Beker wsiadła do powozu zapukała w sufit dając sygnał woźnicy do odjazdu. Stangret cmoknął na konie, świsnął batem i powoli ruszyli przedzierając się przez ciżbę poganianą przekleństwami wozaka.

- Jaka pogoda jest w Novigradzie? - Sophie zaczęła niefrasobliwą pogawędkę, która trwała całą podróż wozem czyli jakieś dziesięć minut, nie więcej.

 

Dalej było tylko ciekawiej. Po opuszczeniu powozu Rita nie do końca opanowała zaskoczony wyraz twarzy: takiego miasta jeszcze nie widziała. Zamiast ulic wszędzie były kanały, którymi przepływały licznie łodzie, łódki i łajby. Wzdłuż kanałów stały kolorowe, ale wąskie jak diabli kamieniczki z bogato zdobionymi frontami sięgające czterech, a nawet więcej pięter. Lady van der Rejik zatrzymała jedną z łodzi i w asyście wysokiego mężczyzny, który nią kierował popłynęły dalej. Promenadami spacerował barwny i bogato odziany tłum ludzi i nigdzie Rita nie dostrzegła, tak typowych dla krajobrazu jej ojczystego miasta, żebraków. Kiedy nie mijali akurat kamieniczek pojawiały się magnackie pałacyki, imponujący gmach Admiralicji oraz siedziba Gildii Kupieckiej i każda z tych budowli w kompleksy mogła wpędzić dumnego Novigradczyka.

 

W końcu łódź odbiła w boczny kanał, by zatrzymać się w końcu przy wąskiej kamienicy, przy której wisiał szyld głoszący "antyki". Lynn zapłaciła mężczyźnie, a Sophie poprowadziła je do środka.

Cichy dzwonek zadzwonił, kiedy przekroczyły próg budynku pachnącego drewnem i starością. Wszędzie piętrzyły się jakieś bogato zdobione meble, zakurzone woluminy i obrazy przedstawiające jelenie na rykowisku.

- Idę już idę - rozległ się z zaplecza gderliwy głos i po chwili pojawił się brodaty, kędzierzawy krasnolud z okularami na nosie - O pani van der Rejik - skłonił się z szacunkiem - Wszystko w porządku?

- Tak myślę Karl, a tutaj? 

- Jak najbardziej madame. Mogę prosić o hasło?

- Najlepsze kasztany są na placu Gedoviusa.

- Ale Gemma lubi je tylko jesienią - odpowiedział krasnolud i sięgnął ręką pod kontuar otwierając ukryte za regałem drzwi ze schodami prowadzącymi w dół.

 

Na dole był wąski korytarz oświetlany przez magiczne kandelabry i cztery pary drzwi. Przewodniczka bez wahania wybrała trzecie z nich do pomieszczenia, które niechybnie było pracownią magiczną. Wypchane kruki, jeszcze więcej woluminów, ludzki szkielet, stół alchemiczny zawalony menzurkami i wielkie lustro świadczyły o tym aż nadto. No i był jeszcze młody pół elf w długich szatach siedzący przed magiczną kulą. 

- No nareszcie, co tak długo? - zaczął tonem pełnym pretensji.

- To Daan, nasza gwiazdeczka i promyczek - przedstawiła go nie bez ironii Lynn.

- Pojawiło się pewne nieporozumienie, połącz nas z Sigismundem proszę - powiedziała Sophia. 

Daan przez sekundę ciekawie patrzył na Ritę, ale po chwili wzniósł ręce nad szklaną kulą i wyinkantował zaklęcie. Jej wnętrze zamigotało, zmętniało, by po chwili pokazać kolorową plamę, która w końcu nabrała kształtów i urody Rouvena, jeszcze bardziej wybrzuszonego niż zwykle.

- Sigi mój chłopcze - Sophia pochyliła się nad kulą - Twoja ptaszyna już tu jest, ale zdawała się być zdziwiona naszym powitaniem. 

- Musiało dość do jakiejś pomyłki - rozległ się zniekształcony głos Sigiego - Pozwól mi droga lady porozmawiać z panną Ritą ma osobności to zaraz je wyśnimy. 

Sophie zmarszczyła brwi, ale po chwili skinęła głową.

- Niech i tak będzie. - skinęła na Lynn i Daana i opuściła pomieszczenie zostawiając Ritę samą z Rouvenem gadającym ze szklanej kuli.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Kovir był piękny. Rita sądziła, że był piękny dlatego, że był tak inny od Novigradu, tak egzotyczny i nieznany, ale prawda była taka, że był po prostu piękny. Na bogów, dlaczego nie przypłynęła tutaj wcześniej? Były jakieś plusy tego nieszczęsnego napadu na skarbiec, to na pewno. Nawet złość na Sigiego trochę jej schodziła, kiedy z zainteresowaniem przyglądała się mijanym budynkom, łodziom mniejszym i większym i chłonęła ten zapach wilgoci, przyjemnej wilgoci, który unosił się w mieście. 

Całkiem podobało jej się również towarzystwo lady van der Reijk. Przy niej znowu czuła się arystokratką (a jej arystokratyczne ego zostało mocno nadwątlone przez podróż z tym opryskliwym kapitanem!) i mogłaby tak cały dzień zwiedzać z nią Kovir. Zastanawiała się, oczywiście, dokąd zmierzają, a jeszcze bardziej zastanawiała się, dlaczego lady van der Reijk jest dla niej taka miła. Z logicznego punktu widzenia, skoro działała razem z Sigim, nie powinna być dla niej miła. No ale może w Kovirze po prostu wszyscy są mili?

 

Pytanie, którym obdarzył je półelf w ramach przywitania, kazało jednak wątpić w tę entuzjastycznie przyjętą hipotezę. Nie, jednak nie wszyscy byli mili. Oczywiście, nie znaczyło to, że Daan był niemiły ostatecznie. Po prostu był miły mniej.

I Rita wiedziała, że rozmowa, która ją czeka będzie jeszcze mniej miła. To miało sens. To naprawdę miało sens. Lady-van-der-jak-się-to-wymawia była uprzejma, bo wiedziała, że zaraz ten naddatek uprzejmości się zrównoważy!

 

Rita von Ayer widziała w życiu dużo. Widziała, na przykład, wampira zmieniającego postać, mackowate potwory i stertę niewypranych ręczników. Naprawdę, widziała wiele. Ale obraz Sigiego z szklanej kuli nawet ją zdziwił. Znaczy, wiedziała, że magią dużo można, ale to nie miało sensu. Skoro widziała go w szklanej kuli tutaj, to przecież to on powinien czarować tam, a tymczasem, to ten półelf... 

Obiecała sobie, że kiedyś przeczytała jakąś mądrą książkę o magii i będzie wiedziała wszystko.

O ile ta mądra książka nie będzie zbyt potężnym tomiszczem, bo od takich się wzrok psuje przecież i w ogóle nie warto.

 

Zanim się odezwała, musiała przetrawić to, że nie dość, że widzi Sigiego, w tak dziwnej perspektywie, to jeszcze go słyszy. Przez moment zastanawiała się, czy właściciel łaźni może z tej kuli wyjść i dać jej na przykład w twarz, ale odrzuciła tę możliwość. Gdyby mógł wyjść, to by w tej kuli przecież nie siedział.

W końcu odezwała się. Miała zamiar mówić powoli i rozsądnie, ale tyle pytań kotłowało się w jej głowie, że nie było na to szans:

Skąd wiedziałeś, że tutaj jestem? Dlaczego mi nie powiedziałeś, że wiesz, że to jest tutaj? Mogłabym się za to szybciej zabrać. Straciłeś czas. Licytują mój dom. Ojciec nie żyje. Jestem poszukiwana. Wiem, że ciebie to nie obchodzi, ale to OKRUTNE. Jaskier mógł zginąć! A Ciri przepadła jak kamień w wodę! A ja jestem tutaj, tak późno, bo mi nie powiedziałeś, że wiesz! 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

LDXlOWv.jpg

 

Sigi Rouven w szklanej kuli widziany

 

- Zamknij się - to były krótkie i dosadne. I stanowcze na tyle, że Rita zamilkła. Zresztą i tak wyrzuciła z siebie wszystko co miała w planach. Rouven westchnął pociągnął się za lewe ucho i kontynuował - Po twoim... brawurowym, tak to nazwijmy - Rita nie miała pojęcia, że słówko "brawurowy" można powiedzieć w tak obraźliwy sposób - wypadzie do Oxenfurtu i zaokrętowaniu się na statek spotkałem się z Jaskrem i dostałem kilka odpowiedzi. A potem skontaktowałem się ze znajomymi w Kovierze, których już miałaś przyjemność spotkać. Od teraz pracujesz z nimi, cel macie tożsamy: oni chcą zbadać aktywa Komercyjnego Banku Kovirskiego i je przejąć. A kiedy to zrobią zamkną konta łowców czarownic i zwrócą ukradzioną kwotę pierwotnemu właścicielowi to jest mi. To są profesjonaliści: Kovirski wywiad, więc błagam też zachowuj się profesjonalnie. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Wooo! Kovirski wywiad! W ogóle wywiad! To się tak bardzo nie mogło skończyć dobrze, ale jednocześnie było tak bardzo niesamowite! Kovirski wywiad! Wielka misja! Służba dla wyższego celu! Rita nie dość, że mogła odkupić swoje winy, to jeszcze zapisać się na kartach historii. To dopiero było coś. 

Musiała zresztą wyglądać na podekscytowaną, bo trudno jej było to ukryć. Nie miała pojęcia jak Sigi widzi ją, ale zakładała, że nie może jej przecież widzieć zbyt dobrze.

Skąd znasz ludzi z Kovirskiego wywiadu? Na bogów! Nie jesteś takim po prostu właścicielem łaźni, co? - pokiwała głową, jakby jej pytanie było więcej niż genialne. - Gdybym wiedziała, że masz takie znajomości, to bym cię nie okradała. Słowo honoru! - zapewniła, chociaż wiedziała, jak słabo to brzmi. - W każdym razie, obiecuję, że będę profesjonalistką. Kovirski wywiad! Nie wierzę!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

LDXlOWv.jpg

 

Sigi Rouven w szklanej kuli widziany

 

 

Sigi westchnął ciężko. Wyglądał jak człowiek, który w profesjonalizm Rity tak za bardzo nie wierzy. 

- Powiem wprost: żyjesz tylko dzięki błaganiom swej matki. Zawal tą robotę to i one ci nie pomogą. Słuchaj we wszystkim Sophie i działaj inteligentnie. Jeszcze coś?

Pociągnął się ponownie za ucho. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Rita, pokonawszy niedowierzenie odnośnie faktu, że matka wybłagała jej życie, chciała wypalić, że i tak by żyła, bo umie o siebie zadbać, ale stwierdziła, że Sigi w szklanej kuli ciągle jednak wygląda groźnie i nie ma co mu tak bez sensu podskakiwać. - Będę działała inteligentnie. - zapewniła, bardziej siebie niż Sigiego, bo przecież Sigi i tak by w to nie uwierzył. - Słuchaj, skoro gadałeś z Jaskrem... Znaczy, czy ta pogawędka zakończyła się dla niego dobrze? Skoro mnie chciałeś zabić, to... no wiesz... tak z troski pytam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

- Martw się o siebie - rzucił krótko Sigi, ale po sekundzie namysłu dodał - Jaskier żyje. I nawet, kiedy odzyskasz skarb będzie mi się spłacał do końca życia. A ty niewiele krócej. 

Właściciel łaźni westchnął jeszcze trochę w duchu "ile ja się muszę namęczyć mając dobre serce!", a potem zrobił coś i obraz w kuli się rozmazał, zmętniał ukazując zamiast jego twarzy odbicie Rity. 

Serce zubożałej w dramatycznych okolicznościach szlachcianki nie zdążyło zabić więcej niż trzy razy, gdy drzwi do pracowni się otworzyły i ponownie weszli Sophie, Lynn i Daan, których przecież nikt nie zdążył zawołać. Czarodziej niezwłocznie podszedł do kuli.

- Bloede Arse! Mówiłem mu, żeby nie zrywał tak nagle! To może trwale uszkodzić osnowę pomiędzy sphaera speculum i nadwyrężyć wiązanie metamagiczne na poziomie subatomowym...

Półelf ściszył głos dalej mrucząc niezrozumiałe treści zdecydowanie tylko do siebie.

- Czarobełkot - rzuciła krótko Lynn, w kierunku Rity wzruszając przy tym ramionami.

- Wszystko się wyjaśniło? - z uprzejmym uśmiechem Sophie popatrzyła na pannę von Ayer - Masz jakieś pytania ogólne czy możemy przejść do konkretów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Rita powoli pokiwała głową. Co prawda, w jej odczuciu daleko było od jasności, ale już przynajmniej wiedziała na czym stoi. W najśmielszych snach by nie przypuszczała, że będzie sobie ot tak, współpracować z Kovirskim wywiadem i zaczęła się zastanawiać, co mogła by do tego wnieść. Nieźle walczyła, ale sądziła, że pewnie daleko było jej od Lynn. Nie była tchórzem, to pewnie jakiś plus. No i trochę umiała w alchemię (co prawda jej ostatnia bomba nie do końca zadziałała tak jak powinna, ale, hej, nauka nie poszła w las, a doświadczenie czyni mistrza!). 

Przejdźmy do konkretów. - potwierdziła. - Wooow, naprawdę wszyscy jak jeden mąż pracujecie dla Kovirskiego wywiadu? Nieźle! - stwierdziła, że ten zachwyt nie brzmiał specjalnie profesjonalnie, toteż dodała. - Mam motywację, żeby wam pomóc, ale muszę wiedzieć jak to widzicie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

- To może przy posiłku. Najlepiej rozmawia się przy jedzeniu - Sophie uśmiechnęła się i gestem wskazała Ricie drzwi, by zaprowadzić ją do pokoju kawałek dalej, gdzie już czekał nakryty do posiłku stół. 

Dwa tygodnie żywienia się zapasami podprowadzonymi z domu i starymi sucharami sprawiły, że na wieść o posiłku brzuch Ricie zaburczał radośnie, acz na szczęście dyskretnie. A czego na tym stole w tajnej kwaterze kovirskiego wywiadu nie było! Była ryba po mahakamsku zapiekana cztery razy, były śledzie w oleju, były wędzone węgorze, paluszki krabowe, ryba skeliggijska w panierce, zupa ze szprotek, ikra z jesiotra w eleganckich pojemniczkach, nieśmiały szczupak w śmietanie, gulasz rybny, faszerowany pstrąg, ośmiorniczki oraz ryba w galarecie. I chleb, który także przesiąkł zapachem ryby. 

- Karl naprawdę przesadza - pokręciła głową Lynn siadając za stołem.

- Oh, chce się popisać przed gościem, wiesz jaki jest. Karl jest zapalonym wędkarzem - wyjaśniła Sophie Ricie. 

- On się na mnie mści - smętnie rzucił Daan także zajmując miejsce. 

- Nie trzeba było krytykować jego pulpecików rybnych.

- Były przesolone - jęknął czarodziej i to były ostatnie słowa albowiem przez kilka następnych minut każdy skupił się na posiłku. 

 

- No dobrze - rzekła Sophie dyskretnie ocierając usta, gdy wszyscy zaspokoili pierwszy głód - Pytałaś jak to widzimy, więc czas przejść do konkretów. Pierwotny plan był taki, że na balu, który za trzy dni będzie wyprawiany w rezydencji Milana de Jong naczelnego prezesa Kovirskiego Banku Komeryjnego zostaniesz przedstawiona jako młoda szlachcianka z Novigradu, co zresztą nie odbiega od prawdy. De Jong ma... hmm, słabość do młodych, ładnych arystokratek, którą miałaś wykorzystać, by dostać się do jego prywatnych pokoi, gdzie w sejfie ma przechowywane najważniejsze dokumenty. Szukamy tak naprawdę dowodu, że obchodząc prawo planuje sprzedać bank Nilfgaardowi, co stanowiłoby zdradę i dałoby możliwość nacjonalizacji banku, a tym samym zwrócenia majątku ukrytego na koncie łowców czarownic. Jesteśmy pewni, że to robi, brak nam jednak namacalnego potwierdzenia. Pewien problem może jednak powodować twoja fryzura: to nie są przyjęcia na których się bawi artystyczna bohema, o nie.

- To są przyjęcia band snobów dla których liczy się tylko bogaty portfel i ładna buźka - dopowiedziała Lynn.

- I nazwisko. Nie zapomnijcie o nazwisku. Dla dobrze brzmiącego von, van czy de tamci są w stanie wylizać buty w geście poddaństwa - dorzucił Daan. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Rita rzuciła się na jedzenie i miała w żołądku tyle ryb, że wyobraziła sobie, że mieszają się w jeden, wielki, nieznany dotąd nikomu gatunek. To jej jednak nie przeszkodziło wziąć sobie jeszcze dokładki tego i tamtego i odczepiła się od jedzenie dopiero, kiedy uznała, że jej arystokratyczny brzuch jest odpowiednio napełniony. Na bogów, ale to wszystko było dobre. Jak za dawnych dobrych czasów. Chociaż za dawnych dobrych czasów było jednak mniej ryb.

Słuchała Sophie uważnie, bo chciała wszystko dobrze i dokładnie zapamiętać.

Co za ironia losu! 

Pozbyła się włosów po to, żeby wtopić się w tłum, a tu okazywało się, że oczekiwali od niej czegoś zgoła odwrotnego. Och, Rito, czy ty zawsze musisz robić coś innego niż od ciebie oczekują, nawet jeśli nie wiesz, że tego od ciebie oczekują? To była kara boska jak nic.

Odezwała się w końcu przegryzając ostatni kęs dokładki. - Mogę założyć perukę. - stwierdziła w końcu. - To nie powinno być problematyczne. Poza włosami wszystko mam na swoim miejscu. Łącznie z von przed nazwiskiem. - mrugnęła porozumiewawczo do Daana. 

Jak dobrze było być do czegoś przydatną! Nie dość, że mogła się odkuć, utrzeć nosa burżujowi to jeszcze przeciwstawić się okupantowi. 

Wszyscy wybieracie się na ten bal?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

- O nie - Sophie się uśmiechnęła - Przedstawi cię znajoma, a potem będziesz sama. Na początku będziemy mieć jeszcze kontakt magiczny, ale on zostanie przerwany przy prywatnych komnatach, nie chcemy wywołać alarmów. Oczywiście będziesz miała odpowiedni sprzęt i krótkie przeszkolenie, ale pewnie pojawią się sytuacje wymagające improwizacji. Zawsze się pojawiają. 

Edytowane przez Nadia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TzCkuK2.png

 

Rita von Ayer

 

Rita skinęła głową na znak, że rozumie. - Sprzęt? Czyli, że będę mogła wziąć broń? Albo ktoś mi ją tam dostarczy? - spytała wprost, bo to było dla niej najważniejsze. Bez broni czuła się, no, bezbronnie. - Co to za znajoma? I co jeszcze powinnam wiedzieć o gospodarzu?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz