2 posty w tym temacie

 

Turyści nie wiedzą gdzie byli, podróżnicy nie wiedzą gdzie będą.

--- Paul Theroux

 

Opisy miejsc i informacje dodatkowe.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Co nieco o realiach w Thay

 

Aktualnie, mamy rok 1396 DR - Rok Sekretów. Minął rok odkąd najgorsze spośród objawów Splugawienia Magii zniknęły.  


Po ostatnich zmianach politycznych oraz niepokojach w kraju najwyższym władcą kraju jest Szass Tam. Sprytnym zagraniem zdobył sobie przychylność ludu, a dalej, pokonawszy swych politycznych oponentów (w tym, paru Zulkirów), obwołał się regentem i ostatecznie stał się największą potęgą w Thay, postanowił pozostawić pod sobą Radę Zulkirów, przynajmniej na razie. Przy życiu pozostali tylko ci Zulkirowie, którzy nie sprzeciwili się woli Tama. Co tam się dokładnie działo wewnątrz kraju - nie wiadomo, chociaż parę dość istotnych figur politycznych straciło życie. Po świecie poniosły się splotki że w Thay mają od kilku dobrych lat spory problem z nieumarłymi, no istną plagę, dlatego przeciętny poszukiwacz przygód nie jest zbyt chętny by się w tamte okolice zapuszczać. 

 

Zulkir to tytuł jaki noszą najważniejsi spośród Czerwonych Czarnoksiężników z Thay. Zawsze jest ich ósemka, jak osiem Szkół Magii, każdy z nich jest arcymistrzem swej dziedziny. 
Oficjalnie żaden z nich nie powinien być nazywany władcą Thay, bo Rada Zulkirów nie powinna sprawować bezpośredniej kontroli nad krajem, gdyż ich talenty oraz tęgie umysły mają przysłużyć się lepiej temu krajowi. Codzienne rządzenie powinni pozostawić więc swym wybranym Tharchinom. To ułuda oczywiście, bo Zulkirowie rządzili krajem od zawsze, ci czarnoksiężnicy pociągają za wszystkie sznurki. Każdy z pomniejszych urzędników w kraju wie, że jeśli nie posłucha tego, co nakazuje czy sugeruje Zulkir to zginie marnie. 
Zulkirowie utrzymują swoje pozycje dożywotnio lub do momentu, gdy samowolnie zrzekną się swych przywilejów, nie jest to tytuł dziedziczny. 

Więc, Rada Zulkirów wyznacza spośród zasłużonych, obdarzonych magicznymi zdolnościami obywateli kraju swych Tharchionów. Wybiera się jednego na każdą prowincję Thay, pełnią oni funkcję namiestników danych regionów. Tharchionowie wyznaczają swoich podwładnych urzędników, co najmniej kilku tak zwanych Autharchów, odpowiedzialnych za zarządzanie poszczególnymi częściami prowincji, dowództwem wojska, prowadzeniem polityki, sądami, lokalnymi problemami. Są też Khazark - lokalni bohaterowie, politycy, wpływowi kapłani czy zasłużeni w inny sposób obywatele, posiadający immunitet polityczny. A poniżej w hierarchii w w zasadzie już tylko obywatele, przy czym ci uzdolnieni magicznie zawsze są lepiej traktowani niż ci którzy nie potrafią z niej korzystać. No i mamy jeszcze w tym społeczeństwie niewolników... chociaż niewolników w tym kraju w praktyce traktuje się jak surowiec, zasób, rzecz. 


"Czarodziejem" w tym kraju nazywana jest osoba władająca magią wtajemniczeń, natomiast miano Czerwonego Czarnoksiężnika przypisuje się osobie, która już coś w społeczeństwie znaczy, ma polityczne wpływy. Jedynie członkowie tej kasty posiadają prawo noszenia się na czerwono.

Cudzoziemcy błędnie uważają, że każdy mag z Thay to Czerwony Czarnoksiężnik, tymczasem tylko ok. 30% spośród obdarzonych magicznymi zdolnościami thayczyków może siebie nazywać Czerwonymi Czarnoksiężnikami.

 

Tacy sztukmistrzowie, guślarze czy bardowie, mimo magicznych talentów i choćby nie wiem jak zdolni z góry są traktowani gorzej od nawet poniżej przeciętnej adepta magii wtajemniczeń. Tak mówiąc wprost, to jak kogoś upośledzonego, niegodnego uwagi, bałwana, pozera, marnującego swój czas i potencjał na tak głupie dziedziny. Przedstawiciele takich zawodów muszą udowodnić swą wartość jeśli chcą być traktowani w Thay z szacunkiem.  

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz